Teknik Resim

Teknik resim, bir şeyin nasıl çalıştığını veya üretildiğini anlamak üzere yapılan çizim. Mühendisler arasındaki iletişimi en kolay ve en doğru şekilde sağlaması açısından büyük öneme sahip teknik bir alfabedir. Temelde doğrular ve eğrilerin çeşitli şekillerde bir araya gelmesiyle oluşan teknik resim, yapılması istenen konstrüksiyon ve tasarımın kâğıt üzerinde tanımlanması sanatıdır.

Teknik resim, tasarımdan üretime, pazarlamadan kullanıma kadar bir ürünün başından geçen her aşamada ilgili kişilere yol gösterir. Teknik resim, ürünün malzemesini, nasıl imal edileceğini, boyutlarını, toleranslarını, yüzey kalitesini, sertlik değerlerini, ısıl işlemini vb. tüm imalat yöntemlerini daha sonrasında ürünün montajını, taşınmasını ve hatta kullanımını belirli kurallar ve standartlar çerçevesinde anlatır.

Daha önceleri çeşitli takımların (cıvata, somun ve sembol şablonları, aydınger kağıdı, iletki (minkale), gönyeler,kurşun kalemler, silgiler, resim kâğıtları, çini mürekkebi, resim masası, resim tahtası, cetvel, daire şablonu, pistole’ler (yay cetvelleri), yazı şablonları, rapido takımı, T cetveli (85 veya 100 cm), pergel takımı vs.) yardımıyla el ile çizilen teknik resimler, gelişen teknolojiye ayak uydurmuş ve günümüzde büyük bir oranda bilgisayarlarda CAD (Computer-Aided Design) programları yardımıyla çizilmektedir.

İçindekiler

 • 1 CAD (Bilgisayarlı Tasarım)
 • 2 CAM (Bilgisayarlı Üretim)
 • 3 Teknik resimde kullanılan araçlar
  • 3.1 T cetveli
 • 4 Görüntüler
 • 5 Kaynaklar
 • 6 Ayrıca bakınız


CAD (Bilgisayarlı Tasarım)

Solid Edge 2D Drafting ücretsizdir.Yani çizim masasından kalkıp bilgisayara geçmek istiyorsanız hemen indirin-kurun-çizin.Solid Edge 2D Teknik resim programı parametrik yapıya sahiptir.kullanımı son derece kolaydır.

En yaygın çizim programı AutoCAD’dir. Ancak katı modelleme (3 boyutlu çizim) kabiliyetleri gelişmiş değildir. Bu tür çizimler için 3ds-max, Sketchup, CATIA,UGNX ,Solidworks, Autodesk Inventor Solid Edge ve PRO/ENGINEER gibi programlar kullanılır.Günümüzde kullandığımız birçok araç ve alet bu programlarla tasarlanmaktadır.

AutoCAD ile sayılan diğer programlar arasındaki fark, 3 boyutlu çizim kabiliyetlerindeki gelişmişlikten çok parametrik (ölçülerin ve çizimlerin geri dönüşümlü değiştirilebilinirliği) olup olmamalarından kaynaklanmaktadır. AutoCAD bir parametrik çizim programı değildir.

CAM (Bilgisayarlı Üretim)

Bu tip çizim ya da modelleme programları sayesinde günümüz teknolojik koşulları çerçevesinde CNC tezgahlarda üretim yapılmaktadır. Bu tür uygulamalar için CAM (Computer Aided Manufacturing) programları kullanılmaktadır.

Teknik resimde kullanılan araçlar

T cetveli

T cetveli, teknik resimde kullanılan, boyu 75 ile 100 cm arasında olan bir mühendislik cetvelidir.

Günümüzde T cetvelininde yerini Paralel’ler almıştır.

Görüntüler

 

Teknik resim örneği

 

CAD Tasarımı

 

3D Krank mili tasarımı

 

Teknik resim çizim masası

 

Resim kâğıtları

 

Çizgi çeşitleri

 

CAD-CAM

Kaynaklar

 • Trazoide. Antonio Castilla teknik çizim (İspanyolca). Dibujo técnico con ejercicios y teoría practica
 • TeknikPortaL – Resim Teknik resim (Teknik Resim

Ayrıca bakınız

 • Bilgisayar Destekli Teknolojiler
 • Uluslararası Kağıt Boyutları Standartı: ISO 216

Kaynak: Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir